Adaptivní frézování: k vyšší efektivitě a delší životnosti nástrojů

Během obrábění dnes nestačí jen silný stroj a zkušený operátor. Hra se posouvá dál – směrem k inteligentnímu využívání softwaru, přesné volbě nástrojů a optimalizovaným strategiím obrábění. Jednou z nich je adaptivní frézování – metoda, která kombinuje CAM algoritmy, promyšlené trajektorie nástroje a využití celého řezného břitu pro dosažení maximální produktivity.
„Hlavní výhodou adaptivního frézování je to, že se dráha nástroje automaticky přizpůsobuje tvaru obrobku,“ vysvětluje vedoucí nástrojárny Ing. Petr Šrachta. Výsledkem jsou plynulé, optimalizované trajektorie s konstantním zatížením a malým radiálním záběrem. Tyto dráhy lze sice naprogramovat přímo na stroji, ale bez kvalitního CAM systému nikdy nezískáte plný potenciál této strategie.
Základem je konstantní zatížení nástroje – to znamená vyšší stabilitu, méně vibrací a delší životnost. Klíčem k úspěchu je přitom nízké opásání (Ae) a využití celé činné délky břitu. Výsledkem je nižší teplota v řezu a rovnoměrné opotřebení – dva hlavní nepřátelé klasického frézování jsou tak eliminováni.
Proč se adaptivní frézování vyplatí?
- delší životnost nástroje (až o 40 %)
- kratší výrobní cykly o více než polovinu
- stabilní proces i při obrábění náročných materiálů
Zkušenosti zákazníků TGS potvrzují: „Při použití doporučené strategie jsme zkrátili hrubovací čas o 50 % a snížili opotřebení nástrojů o třetinu. Výsledky byly okamžité a měřitelné.“
Pro jaké materiály jsou nástroje TGS vhodné?
Bez omezení. Díky různým geometriím a povlakům frézy od TGS zvládnou:
- konstrukční a nástrojové oceli
- nerezové oceli a Inconel
- titan a kalené materiály
- měď i tvrdší slitiny hliníku
Adaptivní frézování vyniká především tam, kde je potřeba minimalizovat řezné síly – u nestabilních dílů, v sestavách nebo při použití 5osých dynamických strojů. Bez kvalitního upnutí to ale nepůjde. Rozdíl mezi levným Weldonem a silovým upínačem je slyšitelný – doslova. Pro klidný, stabilní chod doporučujeme upínače s minimálním obvodovým házením.
Kde se adaptivní frézování uplatní?
„Technologie se uplatňuje především tam, kde jsou kladeny vysoké nároky – například v leteckém nebo automobilovém průmyslu. V těchto odvětvích se používají kvalitní, dynamické a velmi přesné stroje. Zákazníky nezajímá tolik cena nástroje, jako spíš jeho efektivita,“ doplňuje obchodní zástupce pro prodej nástrojů, Tomáš Pospíšil.
Jaké nástroje pro adaptivní frézování najdete v portfoliu TGS?
TGS nabízí prémiové VHM stopkové frézy s dlouhými břity a dělenými ostřími pro hladký odvod třísek a běžné adaptivní frézy. Nástroje mají:
- optimalizovanou geometrii pro adaptivní obrábění
- zvětšené jádro pro maximální tuhost
- progresivní záběr a variabilní stoupání břitu, které minimalizuje vibrace
- povlaky s příměsí křemíku, ideální pro materiály s horší tepelnou vodivostí
Díky těmto vlastnostem jsou ideální pro HSM (High Speed Machining) i adaptivní strategie. Standardní nástroje naší výroby lze sice použít, ale bez optimalizace nedosáhnou stejné životnosti ani výkonu.
Moderní frézování potřebuje adaptivní strategii
„Z mého pohledu je to budoucnost. Digitalizace umožňuje přenášet know-how přímo do procesu a posouvá hranice výrobních možností,“ říká Tomáš Pospíšil. „Adaptivní frézování dává smysl všude tam, kde je klíčová přesnost, efektivita a obrábění složitých tvarů. Kdo má odvahu digitalizovat a disponuje odpovídajícím vybavením, ten z této technologie jednoznačně profituje.“